Uzależnienie od alkoholu - odnowa24h.pl

Fazy uzależnienia od alkoholu – leczenie na poszczególnych etapach choroby

Alkoholizm to choroba, która rozwija się etapami. Osoba uzależniona od alkoholu nie jest w stanie kontrolować swoich działań. Szybko znajduje się na niebezpiecznej ścieżce utraty zdrowia, pracy, przyjaciół, rodziny itp. Dlatego warto znać fazy uzależnienia od alkoholu i wiedzieć, gdzie szukać pomocy, zanim problem alkoholowy przejmie kontrolę nad życiem.

Początkowy etap uzależnienia od alkoholu to ogólne eksperymentowanie z tą substancją. Osoby pijące chętnie sprawdzają swoje ograniczenia. W tej fazie uzależnienia pojawia się cel „pić, żeby się upić”. Nie trzeba pić regularnie, ale liczy się jednorazowe spożycie wyjątkowo dużych ilości alkoholu. Osoby nadużywające alkoholu w fazie wstępnej piją go dla relaksu, a także w celu odpędzenia nieprzyjemnych myśli i uczuć. Tak zaczyna się problem z piciem, który może trwać nawet kilka lat. Początkowo dla otoczenia i dla samego alkoholika w ogóle nie jest to kłopotliwe.

Dlatego picie dla poprawy nastroju oraz wzrost ochoty i tolerancji na alkohol powinien być sygnałem do zgłoszenia się do specjalisty. Na tym etapie leczenia pomagają wizyty u psychologa lub terapeuty leczenia uzależnień, z którym można przepracować przyczyny problemu alkoholowego.

Druga faza uzależnienia od alkoholu charakteryzuje się psychiczną obsesją na punkcie szukania okazji do picia. Wiele osób spożywa alkohol, aby się rozluźnić i poprawić sobie humor. Na tym etapie coraz mocniej dokuczliwe są kace, dlatego stosowana jest metoda „klin klinem”, picie potajemne, w samotności, a potem już bez okazji. W miarę ciągłego wzrostu spożycia trunków człowiek staje się bardziej uzależniony od alkoholu i zwiększa się ryzyko rozwoju choroby alkoholowej.

W trakcie tej fazy uzależnienia od alkoholu warto zgłosić się do poradni specjalistycznej na leczenie w trybie ambulatoryjnym, korzystać z prowadzonej na miejscu terapii oraz spotkań grupy Anonimowych Alkoholików (AA).

Dla osób zmagających się z nadużywaniem alkoholu trzeci etap polega na doświadczaniu i zauważaniu konsekwencji spożycia alkoholu. Osoby na tym etapie uzależnienia mogą próbować samodzielnie wyznaczać sobie granice, ale z pewnością nie będą w stanie ich przestrzegać. Możliwymi punktami granicznymi może być poinformowanie kogoś bliskiego lub przyrzeczenie sobie, że wypije tylko określoną liczbę drinków, a następnie będzie się piło tylko piwo zamiast wódki. Obietnice nie przynoszą jednak efektów, a skutki picia obejmują problemy społeczne, zawodowe i zdrowotne.

Alkoholik na terapii leczenia uzależnień - odnowa24h.pl

Leczenie w fazie ostrej powinno rozpocząć się od uświadomienia sobie powagi problemu i poproszenia o profesjonalną pomoc. Na tym etapie często potrzebny jest detoks, a samo spotykanie się z psychoterapeutą raz w tygodniu nie wystarczy. Utrzymanie kontroli nad swoim nałogiem wymaga poradnictwa i zajęć terapeutycznych oraz pracy nad gotowością do zmiany. Warto już wtedy zgłosić się na odwyk alkoholowy do ośrodka leczenia uzależnień.

Na tym etapie alkoholicy spożywają trunki codziennie, zazwyczaj w celu uniknięcia objawów odstawienia (tzw. zespołu abstynencyjnego). Faza chroniczna uzależnienia od alkoholu charakteryzuje się fizyczną i psychiczną potrzebą picia. Dominują w niej zachowania kompulsywne, a osoby uzależnione od alkoholu piją, kiedy i gdzie chcą. Może dojść do zniszczenia zdrowia psychicznego i fizycznego, a w konsekwencji nawet do śmierci. Dlatego w tej fazie nie ma miejsca na czekanie. Chory powinien od razu trafić na detoks, a następnie na leczenie alkoholizmu w zamkniętym ośrodku.

Każda faza alkoholizmu jest problematyczna. Wczesne rozpoznanie problemów alkoholowych może pomóc w zapobieganiu uzależnieniu, a leczenie choroby alkoholowej jest konieczne w celu oczyszczenia organizmu z alkoholu i rozpoczęcia nowego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Zobacz też inne artykuły:

Prostokąt z podziałem na kolumny


Monohydrat kreatyna – kiedy warto stosować?
Jak skutecznie przeprowadzić głodówkę?
Jakie są źródła Witaminy C?
Zęby mądrości: kiedy trzeba je usunąć?
Jak radzić sobie ze stresem w pracy?


Presja w miejscu pracy – bolączka XXI wieku?
Kurz w domu: jak sobie z nim poradzić?
Czym jest dieta keto i dlaczego jest tak popularna?
Jak skutecznie pielęgnować włosy?
Witamina A – niecenione korzyści dla zdrowia


Zaskakujące korzyści wynikające z jedzenia jabłek
Czy głodówka to dobry sposób na utratę wagi? Sprawdzamy
Kreatyna i jej wpływ na trening siłowy
Grypa żołądkowa – jak radzić sobie w domu?
Choroba Alzheimera – czym jest?




Zobacz też inne artykuły:


Jak rozpoznać chorobę Alzheimera?
Jak poradzić sobie z grypą żołądkową?
Czym jest dieta keto?
Jakie są źródła witaminy C?
Jak zapobiec wystąpieniu efektu jojo?
Jak skutecznie pielęgnować włosy?


Bank zdrowotności


Inspirujące artykuły, porady i informacje dotyczące zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej, odpowiedniej diety oraz psychologicznego dobrostanu. Odkrywaj cenne wskazówki i eksperckie opinie, które pomogą Ci utrzymać równowagę między ciałem a umysłem, inspirując do pełniejszego i zdrowszego życia.

Bank zdrowotności © 2023